R E K L A M A


32 FSM rozpocznie się 21 lipca 2019 r.

Tygodniowy obóz pod namiotami w małej miejscowości to propozycja braci franciszkanów dla młodzieży na spędzenie wakacji. 32. Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbędzie się w terminie 21-27 lipca 2019 roku. Spotkanie organizowane przez krakowską Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) to najstarsze w Polsce tego typu wydarzenie. Odbywa się ono nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat w Kalwarii Pacławskiej, niedaleko granicy polsko-ukraińskiej i jest otwarte dla młodzieży z całego kraju. Każdy FSM ma swoje hasło, w myśl którego organizatorzy planują program Spotkania. Tegoroczne brzmi „Obecność”.

Bardzo chcemy pokazać obecność Bożą w różnych formach, relacjach i spotkaniach. Program tegorocznej edycji przewiduje wielu gości, którzy będą opowiadać o tym, jak oni odnajdują w tej relacji. Część z nich będzie mówić świadectwo o pracy na misjach, część o życiu sakramentalnym, a część o zwykłej codzienności, bo to też wyzwanie, by znaleźć tam Boga – mówi o. Marcin Drąg, dyrektor FSM.

Każdego dnia uczestnicy będą mogli porozmawiać z gośćmi. W tym roku będą to: tancerka i aktorka Ida Nowakowska, reżyser Maciej Bodasiński, wokalistka Marika, biblista ks. Wojciech Węgrzyniak, raper Michał Pax Bukowski, ks. abp Adam Szal, liturgista ks. Krzysztof Porosło, br. Valerio Forli OFMConv i misjonarz o. Jarosław Wysoczański OFMConv.

Prócz spotkań z gośćmi organizatorzy przewidują atrakcje wieczorne, takie jak koncerty, spektakle oraz potańcówki. Na tegorocznym FSM-ie zagrają: Mate.O, Porozumienie, Tęgie Chłopy, Teatr A, a także Fioretti.
FSM to idealny czas na łączenie zabawy i wiary. Tak właśnie rozumieją i wyznają to franciszkanie. Dlatego co roku mamy także rozgrywki sportowe, spotkania w grupach. Jest też miejsce na ognisko. Uczestnicy mają dużo czasu wolnego, który jak widzimy każdego roku, spędzają razem. Na FSM-ie trudno nie spotkać nowych przyjaciół – opowiada Marta Górka, rzeczniczka Spotkań.
32. Spotkanie już w drugiej połowie lipca. Tygodniowy FSM będzie pełen modlitwy i zabawy, tak, by każdy mógł poczuć charakter Spotkania w dla siebie właściwy sposób.

32 FSM rozpocznie się mszą świętą o 18.00 w niedzielę 21 lipca, a zakończy w sobotę 27 lipca. Wydarzenie odbędzie się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Większość uczestników znajdzie zakwaterowanie na polu namiotowym. FSM ma charakter religijny. Jego organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

Marta Górka