R E K L A M A


Akcja Gamrat – wykład historyczny w jasielskiej Bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wykład historyczny Piotra Hudymy „Akcja Gamrat – 80. rocznica zdobycia przez AK broni z niemieckiej rusznikarni w Krajowicach”.

W tym roku ukazał się komiks Piotra Hudymy „Akcja Gamrat albo historia cichego bohatera”, przedstawiający tę okupacyjną historię. Uczestnicy spotkania dowiedzą się o genezie i przygotowaniu, kluczowych postaciach oraz skutkach i znaczeniu tej drugiej obok „Pensjonatu”, akcji dywersyjnej na terenie Obwodu ZWZ-AK w czasach wojny i okupacji.

Piotr Hudyma – twórca interdyscyplinarny, aktywny w sferze malarstwa, komiksu, grafiki komputerowej, dziennikarstwa i piosenki autorskiej. Jaślanin, absolwent I LO w Jaśle oraz filozofii i etnografii na UJ w Krakowie. W latach 1992-2004 dziennikarz mediów lokalnych. Był redaktorem naczelnym „Telewizji Jasło”, „Obiektywu Jasielskiego” i Tygodnika Regionalnego „Nowe Podkarpacie”, współpracownikiem rzeszowskich „Nowin” i Telewizji Rzeszów. Ma w swoim dorobku wystawy malarskie: „Zdarta płyta”, „Nafta: Ludzie i pejzaże”, „skończone/nie/skończone”; plenerowe wystawy komiksowe: „Akcja Pensjonat”, „Łukasiewicz w Jaśle. Lata przełomu”. Autor publikacji: „Akcja Pensjonat w 114 obrazkach, 21 portretach i niewielu słowach”, „Personariusz Historyczny Korony Polskiej”. Od 2015 roku na blogach i portalach społecznościowych systematycznie przedstawia cykle autorskich grafik pod zbiorczym tytułem „obrazkizkontekstem”.

20 listopada 2023 /poniedziałek/, godz. 17.00, Sala edukacyjna MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1,
I piętro.

MBP w Jaśle