R E K L A M A


Jasielska młodzież pomaga osobom starszym

W obecnych czasach należy pamiętać, by nieść pomoc potrzebującym, wspierać tych, którzy nie są w stanie być zdani jedynie na siebie. Z takiego założenia wychodzi również grupa o nazwie “Pomoc na Czasie”, która bierze udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Swoim działaniem chce umilić życie oraz ułatwić codzienność okolicznych seniorów.

Bardzo zaangażowana w swe działania grupa do tej pory znana jest z pomocy jedenastu babciom z Domu Pomocy Społecznej w Kołaczycach. Mieszkanki tego ośrodka do tej pory miały przyjemność spędzić czas na ciekawych grach, wysłuchały koncertu bożonarodzeniowego oraz otrzymały personalizowane prezenty na święta oraz upominki na Dzień Babci. W styczniu uczniowie zaczęli współpracować z Klubem Seniora w Dębowcu, gdzie odbyli już pierwsze spotkanie, oraz obdarowali seniorów drobnymi upominkami.

Grupa, wykorzystując swą przedsiębiorczość, środki na przeprowadzane akcje gromadzi dzięki koncertom, jarmarkowi świątecznemu oraz sponsorom, których sama uzyskała. Nie jest to koniec ich planów, nastolatkowie są niezwykle chętni nieść pomoc starszym osobom.

– Skąd pomysł na taką formę działalności?

– Od początku wiedzieliśmy, że chcemy skupić się na bezinteresownej, charytatywnej działalności. Wspólnie stwierdziliśmy, że najczęściej pomijaną i zapomnianą grupą są starsi

– Jakie są Wasze imiona?

– Patrycja, Katarzyna, Julia, Martyna, Laura, Dominika, Karol.

Jakiej szkoły jesteście uczniami?

– Jesteśmy uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

– Co sprawia Wam najwięcej trudności, a co daje najwięcej radości?

– Na pewno nie lada wyzwaniem jest sama współpraca z osobami starszymi i schorowanymi, które mieszkają w Domu Pomocy Społecznej. Najwięcej radości doświadczamy, gdy widzimy uśmiech na ich twarzach spowodowany naszą obecnością, czy miło spędzonym czasem. Panie z każdym spotkaniem coraz bardziej się na nas otwierają.

– Czy ktoś Wam pomaga?

– Jest to Pani Magdaleno Pabjan, która jest opiekunem naszego projektu. Również Pani dyrektor pomaga nam i umożliwia realizowanie różnych akcji w szkole. Jeśli chodzi o pomoc pieniężną, to pozyskaliśmy partnerów, którzy wspierają nas w kwestii finansowej.

– Może jakaś wyjątkowa historyjka, która Wam się przydarzyła?

– Nie potrafimy wyróżnić jednej konkretnej historii, ale każde spotkanie czy w DPS , czy w Klubie Seniora jest bardzo ciekawe. Urzekło nas wiele historii, którymi podzielili się z nami seniorzy, na przykład z ich dzieciństwa.

– Czy ta działalność planowana jest na dłużej?

– Nasza działalność obecnie jest na najbardziej zaawansowanym etapie, projekt kończy się w kwietniu, jednak my planujemy kontynuować spotkania z Paniami w Domu Pomocy Społecznej, jednak nie będzie to tak częste, jak do tej pory z racji tego, że od września będziemy w klasie maturalnej i nasz czas będzie mocno wypełniony obowiązkami szkolnymi.

– Kiedy zakończy się ten projekt czy będzie kontynuacja?

– Projekt kończy się pod koniec kwietnia. Nie planujemy już brać udziału w kolejnej edycji projektu, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, planujemy spotkania ze starszymi osobami.


 

Uczniowie II LO w Jaśle