R E K L A M A


KK-T JDK zaprasza: „Wodospad przy młynie” – wyprawa rowerowa do Iwli

Druga w tym roku wyprawa rowerowa zaplanowana przez Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury odbędzie się 5 czerwca (sobota) br., a poprowadzi na północny skraj Beskidu Niskiego w okolice Iwli (pow. krośnieński, gm. Dukla) gdzie znajduje się wodospad „Przy młynie”. Liczba miejsc ograniczona.

Około 65 km trasa prowadzić będzie z Jasła przez Dębowiec, Załęże, Osiek Jasielski, Nowy i Stary Żmigród, Łysą Górę do Iwli, a z powrotem przez Głojsce, Draganową, Sulistrową, Nienaszów, Toki, Gorzyce, Zarzecze i Dębowiec. Grupę poprowadzą profesjonalni przewodnicy PTTK Tadeusz Wójcik i Adam Goleń.Wodospad „Przy młynie” jest najbardziej znanym i największym wodospadem Beskidu Niskiego. Powstał w korycie rwącego potoku Iwelka na schodkowych odsłonięciach fliszu karpackiego. Właściwy wodospad ma około 4 m wysokości, a poniżej znajdują się jeszcze kaskady. Całość tworzy niezwykle efektowny zakątek, który w roku 2002 uznany został za pomnik przyrody. Przy wodospadzie, w zaroślach na prawym brzegu potoku, znajdują się fundamenty młyna wodnego, którego budowę przerwał wybuch wojny w 1939 roku.

Ciekawostką jest, że nad tym wodospadem kręcono sceny do filmu „Wino truskawkowe” na motywach „Opowieści galicyjskich” Andrzeja Stasiuka.

 

***

 

Termin wyjazdu: 5 czerwca 2021 (sobota) godz. 9.00

Koszt: 15 zł

Informacje: tel. 514 284 625

Zgłoszenia i wpłaty przyjmuje JDK.

 

Uwaga: jak zawsze obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe i kask ochronny, a w związku z panującym reżimem sanitarno-epidemiologicznym – posiadanie maseczki ochronnej oraz środka do dezynfekcji rąk.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki z przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)