R E K L A M A


Młodzi jasielscy historycy najlepsi w Polsce

W dworze ziemiańskim Antoniego i Elżbiety Potockich w Krakowie – Olszy odbyła się uroczysta gala ogólnopolskiego konkursu historycznego „Do Broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. W trakcie spotkania  uhonorowano jego laureatów i finalistów oraz ich opiekunów – nauczycieli. Organizatorami konkursu byli: oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie, Fundacja Włodków w Krakowie oraz Biblioteka Raczyńskich  w Poznaniu we współpracy z Małopolskim Kuratorium Oświaty.

Świetnie zaprezentowali się w tym konkursie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Najlepszym w Polsce w kategorii prac historycznych okazał się Piotr Szot, również pierwsze miejsce w kraju w kategorii prac multimedialnych zajęli Artur Czech i Dawid Domasławski, a na trzecim miejscu w tej kategorii uplasował się drugi zespół z jasielskiej „Dwunastki” – Karolina Malikowska, Monika Ochwat i Maciej Sroka. Opiekunem wszystkich laureatów był ich nauczyciel historii Wiesław Hap.W tym trudnym projekcie uczestniczyli uczniowie blisko stu szkół z całego kraju. Komisje wojewódzkie wyłoniły 63 finalistów (zespołów i indywidualnych uczestników), razem 133 uczniów, ze szkół z różnych miejsc w Polsce, m.in. z Krakowa, Kielc, Tarnowa, Bydgoszczy, Suwałk, Łomży, Elbląga, Jarocina, Piły, Strzelna, Pułtuska, Jarosławia, Mielca i Krosna. Wszyscy finaliści stanęli przed ogólnopolskimi komisjami i odpowiadali na pytania jej członków. W wyniku długich przesłuchań komisje wyłoniły laureatów.

Na sukces młodych jaślan złożyła się ich praca na kilku etapach. Najpierw musieli przygotować pracę badawczą – pisemną i w formie prezentacji multimedialnej opierających się na źródłach historycznych (wspomnieniach, pamiętnikach, listach, dokumentach, fotografiach, prasie, wywiadach, nagraniach, filmach) i poprzez te źródła opisać historię wybranych ziemian (w tym z naszego terenu), ich działalność, oraz dzieje, szczególnie w latach II wojny światowej i po wysiedleniu. Zwyciężyli na etapie wojewódzkim w Rzeszowie, a następnie bardzo dobrze zaprezentowali się jako finaliści etapu ogólnopolskiego, gdzie w krakowskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” i w siedzibie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie ustnie zaprezentowali swoje prace – uzasadnili wybór tematu, przedstawili pracę, dokonali analizy i oceny zebranego materiału źródłowego oraz wykazali się dużą wiedzą historyczną odpowiadając na pytania znawców tematu.

W czasie gali konkursowej dyplomy i nagrody wręczali: Rafał Slaski (PTZ O/ Kraków/Fundacja im. Włodków w Krakowie), małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, dr Agata Wolska z Fundacji Włodków oraz dr Marcin Chorązki z krakowskiego IPN. Wszyscy laureaci i finaliści wraz z opiekunami zwiedzili też wystawy w Muzeum Narodowym – Pawilon Czapskiego oraz Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego.

To nie jedyny sukces młodych historyków z jasielskiej „Dwunastki”, podopiecznych Wiesława Hapa, w tym roku szkolnym. Jak co roku, ich dorobek jest bogaty. W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” tytuł laureata ogólnopolskiego uzyskała Magdalena Opałka, która odebrała nagrodę w „Domu Spotkań z Historią” w Warszawie. W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii” tytułem laureatki może pochwalić się Julia Tarnowska, a wyróżnieniami krajowymi: Jakub Czeluśniak, Maciej Narbuttowicz, Artur Czech i Szymon Filip. W ogólnopolskim konkursie o Mandat Posła Sejmu Dzieci i Młodzieży 2019 laureatami zostali: Wiktoria Gorczyca, Gabriela Schmidt, Maciej Sroka i Kacper Skuba. W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”  laureatką wyróżnienia na szczeblu krajowym jest Kinga Moskal, a  bardzo dobry wynik uzyskał Karol Kolbusz. W Międzywojewódzkim Konkursie „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza” w kategorii wiedzy I miejsce zajął zespół: Artur Czech, Dawid Domasławski i Wiktor Tuleja.    W Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Polska – Moja Ojczyzna. Polska i Polacy w czasie II wojny światowej” I miejsce w województwie i tytuł laureata uzyskał Piotr Szot, a Kacper Janiga był finalistą wojewódzkim. Laureatami szczebla wojewódzkiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje narodu polskiego” zostali Piotr Szot i Kacper Janiga. W Powiatowym Konkursie Historycznym „Dzieje narodu polskiego” II miejsce zajął  Kamil Kwieciński,  a III – Wiktoria Gorczyca, w międzyszkolnym konkursie historycznym „Major Henryk Dobrzański – Hubal” zwyciężyła Natalia  Adamik, a wyróżnienie otrzymała Karolina Krężel. Finalistami konkursu kuratoryjnego z historii zostali zaś Kamil Kwieciński, Maciej Sroka i Wiktor Tuleja. Dwa zwycięstwa odniosły też zespoły szkolne w kolejnej edycji „Turnieju Wiedzy o Jaśle”. Członkowie koła historyczno-regionalnego: Wiktoria Gorczyca, Gabriela Schmidt, Maciej Sroka, Piotr Szot i Kacper Janiga wraz z opiekunem Wiesławem Hapem zagrali również w filmie Pauliny Ibek i Macieja Dźwigaja z BM Production w Krakowie „Hugo z Jasła”, poświęconym prof. Hugonowi Steinhausowi. Wcielili się w rolę przewodników po Jaśle śladami Steinhausa. 

                                                                                                                /dr/