R E K L A M A


Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża

Miło nam Państwa poinformować, że Muzeum Regionalne im. dr S. Kadyiego w Jaśle finalizuje projekt związany z twórczością Antoniego Bolka z Załęża. Początki pasji Antoniego Bolka sięgają lat 60. Od tego czasu, za sprawą swojej niesłabnącej pracy twórczej stał się najbardziej rozpoznawalnym rzeźbiarzem regionu jasielskiego. Dzięki uczestnictwu w plenerach i konkursach sztuki ludowej zebrał ponad 100 nagród i wyróżnień.

Ogłoszenie płatne

Co istotne, mało kto wie, że Antoni Bolek jest także twórcą rzeźb sakralnych zdobiących ponad 50 kościołów, cerkwi i kapliczek Podkarpacia oraz Małopolski. Nierzadko jest też autorem pełnego wystroju świątyń w kraju i za granicą.
 

Twórca jest także utalentowanym malarzem, o czym świadczą podarowane Muzeum szkice, grafiki oraz prace w technice akwareli i pasteli, odnalezione w meandrach jego pracowni w trakcie etnograficznych badań terenowych w 2021 r. Stąd pomysł na projekt honorujący ten ogromny dorobek twórczy i jednocześnie tego bardzo skromnego człowieka. Nadrzędnym celem działań projektowych zostało ukazanie dotąd nieznanej strony twórczości Antoniego Bolka, a więc jego malarstwa i rzeźb zdobiących okoliczne kapliczki i świątynie. Pierwszymi działaniami związanymi z projektem było spisanie wywiadów z twórcą, segregacja, odświeżenie i zeskanowanie podarowanych prac oraz wpis do ksiąg, a więc inwentaryzacja i archiwizacja podarowanego daru. Szczególnie cenna okazała się dokumentacja fotograficzna obrazująca zmiany w stylu rzeźbiarskim twórcy na przestrzeni ostatnich dekad. Kolejnym etapem było sfotografowanie prac twórcy w obiektach sakralnych oraz ich obróbka graficzna, której podjął się Michał Szopa. Efekty zrealizowanych zadań można zobaczyć w katalogu: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na fotograficznej wystawie plenerowej.

Stworzony katalog jest skrótem opowieści o miłości do drewna i pasji do pracy twórczej. Natomiast wystawa będąca wynikiem pracy w terenie, która dla samego Antoniego Bolka była wzruszającą, sentymentalną podróżą w przeszłość, jest hołdem dla jego geniuszu i talentu.

Jednym z zadań projektowych było także wykonanie zapisu w 3D, trzech wybranych rzeźb Antoniego Bolka z kolekcji MRJ. Zlecenie to zrealizowała pracownia graficzna Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w osobie tamtejszego grafika Jakuba Basara. Na stronie https://muzeumjaslo.pl/, w zakładce EKSPONATY obejrzeć można prace twórcy pt.: Rzeźnik Ipek, Pokój Ukrainie, Kopanie ziemniaków w tej właśnie technice.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum, gdzie już w grudniu dla zwiedzających udostępniony będzie katalog: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na Plac Inwalidów w Jaśle, gdzie zaprezentowana jest wystawa poświęcona sakralnym rzeźbom twórcy. Wystawa ta będzie miała charakter objazdowy, zobaczyć ją będzie można w okolicznych miasteczkach i wsiach, gdzie prace Antoniego Bolka zdobią miejscowe świątynie.

Działania te były i są możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Antoni Bolek na plenerze w Turnie   (1979 r.)

Wierzby nad Wisłoką   (Załęże,  lata 70.)

Wiatr   ( lata 70.)

Chałupy w Dębowcu   (lata 90.)

Antoni Bolek w pracowni  (2021 r.)

Spotkanie po latach. Antoni Bolek w dębowieckim sanktuarium    (2022 r.)

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Adrianna Napiórkowska – Bek
Etnografka MRJ