R E K L A M A


Odszedł Tadeusz Górczyk

Z  żalem donosimy, iż dzisiaj 21 grudnia 2010 zmarł nagle Tadeusz Józef Górczyk. Dla rodziny i kolegów Andrzej. Żył 59 lat.
Ten rodowity jaślanin długo mieszkał na Floriańskiej, blisko Rynku, od kilku lat w swoim domu na Górce Klasztornej. Dla najbliższych syn, brat, mąż, tata, teść i dziadek.  W społeczności jasielskiej urzędnik samorządowy, szerzej prawicowy polityk. Rodzinę i współpracowników zadziwiał swoimi smacznymi wypiekami ciast.

 
 
Urodził się w Jaśle 16 października 1961. Po edukacji w jasielskim Liceum Ogólnokształcącym studiował w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, gdzie w 1987 ukończył Wydział Wiertniczo – Naftowy.
 
Od listopada 1980 był przewodniczącym komisji Wydziału Wiertniczo – Naftowego Niezależnego Związku Studentów. Od 16 grudnia 1981 do 11 marca 1982 internowany za działalność w NZS. Wszakże z grupą studentów brał udział w strajku w Hucie imienia Lenina. Po Internowaniu osadzony w Wiśniczu Nowym, następnie w Załężu. W 1982 uczestniczył w proteście głodowym internowanych protestując przeciwko pobiciu kilku z nich. Oskarżono Go też „o kolportaż antypaństwowych tekstów w ośrodku odosobnienia”. W latach 1991–1993 sprawował mandat posła na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum wybrany z okręgu krośnieńsko przemyskiego działając w Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Przewodniczył okresowo strukturom Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów w powiecie jasielskim, będąc członkiem zarządu wojewódzkiego tej partii. Jakiś okres w 2006 był w Prawie i Sprawiedliwości. Aktywnie działał w lokalnym Przymierzu Samorządowym Prawicy, potem Podkarpacia wprowadzając do rad miasta i powiatu zacnych jaślan, sam od 2010-2014 był, radnym powiatowym. Dwukrotnie w 2010 i 2014 ubiegał się wyborach o stanowisko burmistrza miasta Jasła. Zadziwiała Jego wieloraka aktywność zawodowa. Pracował jako prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jaśle. Wiele lat 1997 – 2007 był rzutkim sekretarzem miasta Jasła. Kierował także sprawnie w czasie 2008 – 2009 Zakładem Obsługi Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. I desygnowany w 2009 przez Zarząd TVP pełnił krótko funkcję dyrektora ośrodka regionalnego Telewizji Polskiej w Rzeszowie. Był też w okresie 2010 – 2015 zaangażowanym etatowym członkiem Zarządu Powiatu. W latach był 2015- 2016 Wicestarostą Jasielskim. Ostatnio sprawdzał się jako sekretarz gminy Tarnowiec. W latach 90. zakładał komercyjne stacje radiowe RMF FM w Jaśle i FAKTY w Krośnie. W urzędzie miasta zorganizował zespół do spraw produkcji telewizyjnego lokalnego programu samorządowego.

W 2014 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Bardzo cenię sobie to odznaczenie dlatego, że przy procedurze jego przyznawania nie ma żadnego wniosku składanego przez partie polityczną czy jakąkolwiek organizację. Z wnioskiem występuje sam prezes Instytutu Pamięci Narodowej i oparty jest na materiałach archiwalnych, które znajdują się w zasobach IPN – komentował wówczas Tadeusz Górczyk. – Ja nigdy nie występowałem z żadnymi pretensjami, oczekiwaniami odznaczenia ani z wnioskiem o odszkodowanie do sądu, pomimo tego, że wielu moich kolegów z tamtych czasów to robiło. Dla mnie proszenie o jakiś gest finansowy ze strony państwa, za tamten okres mojej działalności, byłoby poniżające. Uważałem za obraźliwe, że osoba która w tamtym czasie ryzykowała całym swoim życiem, musi występować do sądu i udowadniać, że było to z pobudek patriotycznych. Przyznane mi teraz odznaczenie jest bardzo miłym gestem, zauważeniem, że w tamtym czasie coś ważnego, nie tylko dla naszego kraju,  robiłem i za co ponosiłem konsekwencje przez wiele lat.

Z Rodziną Zmarłego łączymy się w żałobie modlitwą za spokój Jego Duszy

 

Pogrzeb Świętej Pamięci Tadeusza Górczyka
odbędzie się w środę 23 grudnia 2020 w Kościele Parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokolanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jaśle – Żółkowie
o godzinie 13. 30 – Różaniec  zaś o godzinie 14. 00 Msza Święta Pogrzebowa

Po Mszy Żałobnej  odprowadzimy Zmarłego na Stary Cmentarz