R E K L A M A


Osiemnastolatkowie z UE mogą zdobyć bilet na podróż po Europie

DiscoverEU – taką nazwę nosi inicjatywa unijna skierowana do osiemnastolatków, której kolejna edycja rusza już 7 listopada. Daje ona możliwość darmowego podróżowania po całej Unii Europejskiej. Od zorganizowanej pierwszej edycji w czerwcu 2018 roku, darmowy bilet otrzymało już ok. 50 tys. młodych Europejczyków.

Udział w programie mogą wziąć osiemnastolatkowie, czyli osoby urodzone między 1 stycznia 2001 r. (włącznie) a 31 grudnia 2001 r. (włącznie). O przyznanie darmowego biletu mogą ubiegać się tylko obywatele jednego z państw członkowskich UE. Ponadto trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym konieczne jest prawidłowe wskazanie numeru dowodu tożsamości lub paszportu. Ostatnim krokiem jest rozwiązanie quizu składającego się z 5 punktów i odpowiedź na pytanie dodatkowe.
Co istotne inicjatywa daje możliwość podróżowania pojedynczo lub w grupie do pięciu osób.
DiscoveryEU umożliwia młodym Europejczykom podróżowanie, podczas którego odkryją piękno Europy, jej różnorodność, bogactwo kulturowe i historię. Dla osiemnastolatków może to być też pierwsze zetknięcie się ważną unijną swobodą, jaką jest możliwość przemieszania się pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi. A co najważniejsze będą mogli nawiązać nowe znajomości i poczuć swoją tożsamość europejską – podkreśla Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Założeniem akcji „DiscoverEU” jest to, że uczestnicy będą głównie podróżować koleją. Aby zapewnić jak największą dostępność z każdego miejsca UE, w wyjątkowych przypadkach można będzie skorzystać z innych środków transportu, takich jak prom, autobus, czy samolot. Tak więc młodzi ludzie mieszkający na obszarach trudno dostępnych będą mieli również szanse na udział w programie.
Zachęcam młodych ludzi do wzięcia udziału w tej akcji. Planuje się, że w obecnej edycji udział weźmie blisko 20 tys. osób. Pomoc przy wypełnianiu aplikacji można będzie uzyskać w moich biurach poselskich w Rzeszowie, Sanoku oraz Tarnobrzegu– dodaje Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Aby zgłosić się do programu wystarczy wejść na stronę https://europa.eu/youth/discovereu i wypełnić aplikację online, w okresie od 7 listopada (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego) do 28 listopada 2019 r. (godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego).
 
 
nadesłała Paulina Sowa
Biuro Elżbiety Łukacijewskiej
Poseł do Parlamentu Europejskiego