R E K L A M A


Popełnił 3 poważne wykroczenia – musi ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy

Policjanci z wydziału ruchu drogowego jasielskiej komendy zatrzymali prawo jazdy 20-letniemu mieszkańcowi naszego powiatu. Mężczyzna, w ciągu niespełna dwóch lat od uzyskania uprawnień, popełnił 3 poważne wykroczenia. Teraz zgodnie z obowiązującymi przepisami musi ponownie zdać egzamin.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, młodzi kierowcy po zdaniu egzaminu, rozpoczynają dwuletni okres próbny. Jeśli w tym czasie popełnią przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy poważne wykroczenia, tracą uprawnienia i są kierowani na powtórny egzamin. W minioną niedzielę przekonał się o tym 20-letni mieszkaniec naszego powiatu. Mężczyzna na rondzie solidarności w Jaśle, próbował swoich możliwości w driftowaniu, wprowadzając celowo pojazd w poślizg. Niestety próby zakończyły się postawieniem samochodu w poprzek ronda i spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla innych kierujących oraz przewożonych pasażerów. Mimo że, kierujący mercedesem odjechał w pośpiechu, zdarzenie zarejestrowali policjanci z wydziału ruchu drogowego pełniący służbę nieoznakowanym radiowozem . Mundurowi jadąc za sprawcą tego wykroczenia ujawnili także przekroczenie dozwolonej prędkości. Mężczyzna jechał z prędkością 97 km/h w obszarze, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 

Kierujący mercedesem 20-latek został ukarany przez policjantów mandatami karnymi za przekroczenie dozwolonej prędkości, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zły stan techniczny pojazdu zagrażający bezpieczeństwu w ruchu. Okazało się, że mężczyzna był już wcześniej karany za zbyt szybką jazdę, tym samym miał na swoim koncie trzy poważne wykroczenia. 20-latek stracił uprawnienia do kierowania i teraz aby je odzyskać będzie musiał ponownie zdać egzamin. 

Policjanci jasielskiej komendy ostrzegają, że nielegalne drifty, próby wyścigów, przekraczanie dozwolonej prędkości lub inne niebezpieczne zachowania, będą spotykać się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Przypomnimy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma wydane prawo jazdy za pokwitowaniem m.in. w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie roku od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 lub 2 kw (spowodowanie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym), art. 87 § 1 kw (kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu), art. 92a kw (w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h) lub art. 98 kw (spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną). 

 

Źródło   KP Policji w Jaśle