R E K L A M A


Powstał film o jasielskim malarzu Janie Wodyńskim

Jan Wodyński to pochodzący z Jasła artysta malarz i wykładowca wielu uczelni artystycznych w Polce. W ubiegłym roku jego bratankowie podarowali jasielskiemu muzeum spuściznę po malarzu. Teraz w naszym mieście odbędzie się premiera filmu dokumentalnego poświęconego artyście i jego malarstwu.

Jan Wodyński, wybitny artysta malarz pochodził z Jasła. Miasto opuścił po maturze, udając się na studia. Z rodzinnym miastem czuł się jednak mocno związany. Tutaj pozostała jego rodzina, a on sam uwiecznił na swoich pracach wiele jasielskich zaułków. Jasło widziane jego oczami było niezmiennie, niezależnie od motywu, pełne światła i żywych kolorów. Wodyński łączony jest zazwyczaj właśnie z nurtem malarzy kolorystów, dla których barwa była podstawowym środkiem wyrazu, poszczególne kolory zaś nośnikami emocji. Obrazy Wodyńskiego to zawsze barwne widoki, które emanują niezwykle pozytywną energią. Wiele z nich można było podziwiać w ubiegłym roku na wystawie w jasielskim muzeum, a teraz odbędzie się premiera filmu dokumentalnego poświęconego artyście.

Uroczysty pokaz będzie miał miejsce podczas Jubileuszu 50-lecia Muzeum Regionalnego w Jaśle 9 maja w Sali widowiskowej JDK o godz. 16.00.

Film prezentuje koleje życia i przybliża twórczość artysty. Wyreżyserowany również przez artystę malarza, zrealizowany jest z wielką wrażliwością estetyczną. Częste użycie bliskich kadrów pozwala niemalże fizycznie wejść do obrazów Wodyńskiego i poczuć zapach farby, jej fakturę, ruch pędzla. Wciągająca ścieżka dźwiękowa prowadzi widza przez całą narrację i tworzy wyjątkowy, niekiedy dramatyczny nastrój. Opowieść pozwala poznać wybitnego malarza, jego życie, rodzinne związki ze sztuką i regionem oraz kontekst historyczny. Poznajemy też Jasło jako tętniące życiem twórczym środowisko, które odcisnęło swoje piętno na kształtujące się prądy i nurty artystyczne w polskiej sztuce współczesnej. O malarzu opowiada jego kuzyn Stanisław Wodyński oraz pracownik jasielskiego muzeum Barbara Czajka.

Autorem filmu jest Łukasz Wodyński, współczesny artysta malarz i performer, realizujący się w różnych technikach twórczych. Stawał już za kamerą realizując np. teledyski. Film o Janie Wodyńskim jest jego pierwszym tak dużym projektem filmowym. Po projekcji odbędzie się spotkanie autorskie z twórcami, podczas którego poznać będzie można kulisy powstawania i realizacji projektu. Udział w nim wezmą Łukasz Wodyński, pomysłodawca i reżyser oraz Bogusław Raatz, autor ścieżki dźwiękowej. Koncert muzyki z filmu odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Jaśle podczas Nocy Muzeów 10 maja o godz. 20.00, a po nim kolejna otwarta projekcja filmu.
Film „Jan Wodyński. Zapisane kolorem” powstał przy wsparciu Miasta Jasła oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Łukasz Wodyński to młody artysta plastyk. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie z wyróżnieniem Wydział Sztuk Plastycznych UMK w Toruniu na kierunku malarstwo sztalugowe. Jeden z założycieli Fundacji Rozwoju i Aktywności Twórczej LES ARTES. Realizuje projekty nie ograniczające się jedynie do malarstwa, ale wykorzystuje techniki multimedialne oraz tworzy spektakle LIVE ACTS stanowiące syntezę teatru, performance i sztuk wizualnych. Jego prace prezentowane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Anagma w Walencji, na Zamku Królewskim w Niepołomicach. W ubiegłym roku podarował do zbiorów jasielskiego muzeum Portret Jana Wodyńskiego.

Bogusław Raatz to polski gitarzysta, aranżer i kompozytor grający muzykę jazz-rock / progressive-rock. Lider zespołu Question Mark, Ritual Art Orchestra. Współpracował z muzykami: Robert Bielak, Andrzej Przybielski (Czesław Niemen), Steven Kindler (Mahavishnu Orchestra, John McLaughlin), Józef Skrzek (Czesław Niemen, SBB), Waldemar Knade (Wojciech Kilar), Grant Calvin Weston (Ornette Coleman).

„Jan Wodyński. Zapisane kolorem”, reż.: Łukasz Wodyński, 59 min., 9 maja 2019, godz. 16,.00, JDK, wstęp wolny, zaproszenia do odebrania w MRJ.

Zwiastun filmu można zobaczyć: