R E K L A M A


PUE dla płatników składek, aplikacja mZUS, mLegitymacja – dyżur telefoniczny ZUS

Oddział ZUS w Jaśle zaprasza 13 stycznia na dyżur telefoniczny na temat Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, aplikacji mZUS oraz mLegitymacji.

Podczas dyżuru będzie można uzyskać informacje na temat:

  • PUE dla płatników składek

Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Konto na PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem, ale jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

Nasz ekspert odpowie na pytania, m.in. jak założyć konto PUE ZUS, jak przeglądać informacje znajdujące się na koncie PUE ZUS, jak znaleźć informacje o należnych do opłacenia składkach oraz o dokonanych wpłatach, informacja o przynależności do OFE, jak przekazać dokumenty zgłoszeniowo-rozliczeniowe z aplikacji e-Płatnik.

  • Aplikacja mZUS

Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobierać wyłącznie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Aplikacja mZUS jest przeznaczona dla osób, które mogą skorzystać z programów świadczeń dla rodzin, tj. świadczenia wychowawczego 500+ oraz świadczenia dobry start 300+.

Jak zainstalować aplikację, w jaki sposób uwierzytelnić aplikację mZUS, aby złożyć wniosek
o świadczenie i jak ją połączyć z kontem na PUE ZUS?

  • mLegitymacja

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. ZUS wyda mLegitymację osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., również tym, którzy posiadają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.

Podczas dyżuru ekspert wyjaśni m.in.: jak można uzyskać dostęp i jak aktywować mLegitymację, czy mLegitymacja jest obowiązkowa, czy można otrzymać także plastikową legitymację emeryta-rencisty?

  • Jakie są korzyści z przekazywania emerytur i rent na konto banków? Jak dokonać zmiany sposobu wypłaty świadczenia?

Eksperci ZUS będą odpowiadać na pytania 13 stycznia br. w godz. od 10.00 do 12.00, pod numerem telefonu 13 44 379 17.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy.

 

 

Wojciech Dyląg

Regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim
Zakład Ubezpieczeń Społecznych