R E K L A M A


Relacja z wycieczki “Szlakiem kopalni naftowych”

Część transgranicznego Karpacko-Galicyjskiego Szlaku Naftowego, prowadzącego m.in. przez jasielszczyznę, przemierzyli uczestnicy drugiej w tym sezonie turystycznym wyprawy rowerowej, zorganizowanej w ramach Klubu Kulturalno – Turystycznego Jasielskiego Domu Kultury 9 czerwca br.

W słoneczny sobotni ranek, piętnastoosobowa grupa rowerzystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Adama Golenia wyruszyła w około 40-kilometrową trasę wiodącą przez malownicze tereny okolic Jasła, Trzcinicy, Osobnicy, Przysieczek, Pustej Woli i Harklowej.

Pierwszym punktem odwiedzonym przez turystów była Harklowa, gdzie zwiedzili ukryte w soczystych łąkach szyby naftowe i budowle, związane z podkarpackim przemysłem przetwórczym oleju skalnego. Dodatkową przyjemnością wynikającą z wybrania przez rowerzystów akurat tego traktu były przydrożne drzewa czereśniowe, obfitujące w dojrzałe owoce, które można było posmakować.

Dalsza droga wiodła do Osobnicy znanej z kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego działającej do dziś. Rowerzyści odszukiwali na rozległych łąkach liczne szyby naftowe i urządzenia kopalniane, które wpisały się na stałe w roztaczający się przed nimi, piękny krajobraz.

Końcową atrakcją upalnego dnia było tradycyjne pieczenie kiełbasek i sielski wypoczynek w cieniu rozłożystej lipy, na terenie gospodarstwa agroturystycznego. Po zebraniu sił, rowerzyści dróżkami biegnącymi przez okolice Łazów Dębowieckich i Dębowca wrócili do Jasła.

er