R E K L A M A


Sukces młodej jaślanki

W tym roku mija 220 rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, czyli naszego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. W związku z tym Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Centrum Kultury „Zamek” wraz z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Miastem Poznaniem i Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS zorganizowały Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci i Młodzieży pt. „Mazurek Dąbrowskiego. Co wiemy o naszym hymnie narodowym?” Honorowy Patronat nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser – Duda.

   Jego laureatką została Wiktoria Gorczyca – uczennica klasy VI Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Na konkurs towarzyszący XVI Poznańskim Spotkaniom Targowym „Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców”  wpłynęło ponad sto pięćdziesiąt prac. Szóstoklasistka z Jasła, uczennica Wiesława Hapa, znalazła się w grupie najlepszych, w gronie równorzędnych laureatów.  Jak mówi opiekun Wiktorii: „Uczestnicy tego historyczno – literackiego konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat dziejów naszego hymnu narodowego oraz przygotować własną wersję pracy na jego temat Najpierw trzeba było się jednak zapoznać z różnymi źródłami i lekturami dotyczącymi tematu konkursowego”. Członkowie jury podkreślili wysoki poziom nadesłanych prac. Jak podaje ich komunikat: „ Biorąc pod uwagę ciekawy zestaw lektur, oryginalność sądów i refleksji, dobry język oraz samodzielność pisemnej wypowiedzi, jury postanowiło nie wyłaniać trzech pierwszych miejsc i nagrodzić książkami  i dyplomami grupę uczniów”.

   Wiktoria Gorczyca podzieliła się swoimi wrażeniami: „Interesuję się dziejami Polski i lubię pisać opowiadania. Historia powstania naszego hymnu jest bardzo interesująca, a jego dzieje burzliwe i ciekawe. Jest wiele książek na ten temat i to właśnie jedna z nich zainspirowała mnie do napisania opowiadania o naszej pieśni państwowej, pt. „Kronikarz Mazurka”. Historię hymnu opowiada kronikarz, który śledzi jego losy od powstania do obecnych czasów. Opisuje, jaką rolę odgrywał wśród Polaków, co dla nich znaczył w różnych okresach. Warto było wziąć udział w tym konkursie nie tylko dla nagrody, ale głównie dla zdobycia większej wiedzy, która pozostanie na długie lata”.

                                                                                                                               /dr/