R E K L A M A


Turystyczne szlaki Jasielszczyzny

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Turystyczne szlaki Jasielszczyzny”. Ziemia Jasielska leży w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego i jest jednym z jego najatrakcyjniejszych regionów. Piękne krajobrazy, bogactwo przyrody, niezwykle urozmaicona rzeźba terenu sprawiają, że jest to teren szczególnie przyciągający turystów. Nie brakuje tutaj także miejsc dla miłośników ciszy, spokoju i kontaktu z nieskażoną przyrodą.

Magurski Park Narodowy, Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” czy Szlak Architektury Drewnianej ze swymi najcenniejszymi zabytkami  to atrakcje, które co roku przyciągają rzesze turystów.

Na stałe w krajobraz wpisały się rozmieszczone na terenie całej Ziemi Jasielskiej cmentarze z okresu I wojny światowej, gdzie obok siebie spoczywają żołnierze różnych narodowości. Są one świadectwem krwawej historii tego regionu, skłaniają do zadumy i refleksji nad tymi, którzy na zawsze pozostali w obcej ziemi.

Ciekawą propozycją dla turystów  są zachowane na terenie Ziemi Jasielskiej dwory szlacheckie, będące niegdyś ośrodkami życia na wsi, i stare kościoły zachwycające do dziś bogactwem wystroju, które są nieodłączną częścią polskiego krajobrazu. Dzięki sanktuariom maryjnym m.in. w Tarnowcu, Dębowcu czy Skalniku rozwija się turystyka pielgrzymkowa.

W ostatnich latach  region ten uznawany jest za kolebkę polskiego winiarstwa. Wyznaczona została trasa o nazwie „Jasielski Szlak Winny”, która prowadzi przez winnice powiatu jasielskiego, oferując ich zwiedzanie i degustację win.

Ziemia Jasielska poprzecinana  wieloma szlakami turystycznymi, umożliwia zarówno turystykę pieszą, rowerową a także konną, zaś zimą oferuje wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Na odwiedzających  czeka dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna.

Na wystawie zaprezentowano fotografie udostępnione przez właścicieli winnic „Dwie Granice” i „Jasiel” oraz pochodzące z archiwów Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, Muzeum Regionalnego w Jaśle i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

 

Wystawę można obejrzeć od 15 lutego do 15 maja 2019 r., w MBP w Jaśle,
ul. Kołłątaja 1.