Uczennice Gimnazjum nr 2 w Sejmie Dzieci i Młodzieży
W tym roku znów z dużym powodzeniem w eliminacjach ogólnopolskich, by zasiąść w ławach tego wyjątkowego parlamentu, uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jaśle. Jego przedstawicielki – uczennice klasy trzeciej – Kinga Czerwińska i Dominika Oleszkowicz, podopieczne Wiesława Hapa, zajęły pierwsze miejsce w województwie i w dniu 1 czerwca reprezentowały nasz region w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w gmachu Sejmu RP.
Jej tematem przewodnim była „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Posiedzenie zakończyło się podjęciem wspólnej uchwały. Obrady otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie głos zabrali m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który zwracając się do młodych posłów powiedział: „Żeby pokochać wielką ojczyznę trzeba zatroszczyć się także o małą ojczyznę, bo to są korzenie”.
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski biorący udział w projekcie mieli w tym roku za zadanie podjąć działania zmierzające do zwiększenia świadomości społeczności lokalnej na temat bohaterów lokalnych. Najlepsi spośród nich wyjechali do Warszawy. Głównym organizatorem tej sesji SDiM była Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej. W przeddzień obrad młode posłanki z Jasła, wraz z koleżankami i kolegami z całej Polski zwiedziły miejsca pamięci na terenie Warszawy. Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwszy dziecięco – młodzieżowy parlament w Europie. Uczniowie z jasielskiego Gimnazjum nr 2 kwalifikują się do niego corocznie od kilkunastu lat.
Jaślanki przed gmachem Sejmu RP (fot. Ilona Dranka)
Kinga (z lewej) i Dominika w towarzystwie Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (fot. Ilona Dranka)
Młodzi posłowie i posłanki z Podkarpacia, wśród nich dwie jaślanki (fot. Ilona Dranka)
/dr/