R E K L A M A


Udana Noc Muzeów 2018

Niezwykle udana była tegoroczna Noc Muzeów. Przygotowane atrakcje przyciągnęły ponad tysiąc osób. To europejskie wydarzenie kulturalne polegające na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury nieodpłatnie i do późnych godzin nocnych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Od kilku lat Noc Muzeów obchodzona jest również w Jaśle. W tym roku po raz pierwszy Muzeum Regionalne połączyło swoje siły z prywatnym Muzeum Lizaka. Tego dnia w obu miejscach czekały na odwiedzających liczne atrakcje. Tradycyjnie już sale ekspozycyjne spełniały również rolę zaimprowizowanej sceny, na której prezentowały się zebranej publiczności soliści i zespoły Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej. Wieczorem zaś budynek wypełniły dźwięki wyjątkowych tang w wykonaniu duetu Anny Mocek i Kamila Bućko. Oprócz ekspozycji stałych, muzeum wygospodarowało też dodatkową salkę, w której znalazła się niewielka, ale przyciągająca rzesze zainteresowanych, wystawa czasowa “Wokół zabawek dawnych”. W otoczeniu gablot prezentujących przechowywane dotychczas w magazynach zabawki z drewna i gliny, zorganizowano tego dnia warsztaty dla dzieci i dorosłych. Największą popularnością cieszyły się koniki wykonane z gliny lub wycięte z kartonu i ozdobione grzywą ze sznurka.

W Noc Muzeów otwierana jest zazwyczaj nowa wystawa czasowa. Tegoroczny wernisaż był wyjątkowy ponieważ wiązał się z oficjalnym przekazaniem Muzeum Regionalnemu w Jaśle daru pana Bartłomieja Wodyńskiego, czyli spuścizny po jego stryju, artyście malarzu Janie Wodyńskim. Prezentowane na wystawie prace stanowią niewielki ułamek przekazanej kolekcji składającej się z obrazów olejnych, akwareli, pasteli, szkiców i rysunków oraz dokumentów i fotografii artysty. Malarz urodzony w Jaśle, był wieloletnim wykładowcą akademickim, w tym na ASP w Warszawie. Wystawę oglądać można jeszcze do końca czerwca.

Darczyńca odebrał z rąk burmistrza i dyrektora muzeum Nagrodę Honorową im. dra. Stanisława Kadyiego, statuetkę zaprojektowaną i wykonaną przez krakowskiego rzeźbiarza Macieja Pęcaka. Nagroda ta, ustanowiona w 2010 roku, przyznawana jest przez muzeum za szczególne zasługi na rzecz instytucji, a wręczona tego wieczora jest dopiero trzecią. Każdy odwiedzający muzeum tego dnia otrzymywał również przygotowany na ten dzień katalog poświęcony Janowi Wodyńskiemu oraz okolicznościową pocztówkę z reprodukcją “Widoku Jasła” jego autorstwa.

Noc Muzeów świętowało też Muzeum Lizaka. Tego dnia można było bezpłatnie uczestniczyć w słodkich warsztatach wytwarzania słodyczy. Dla odwiedzających przygotowano sporo słodkich upominków. Wytrwali odwiedzający mogli też wziąć udział w losowaniu i wygrać atrakcyjne nagrody. Wystarczył pobrać w dowolnym muzeum Kartę uczestnictwa i pieczętować ją w obu miejscach. Lista szczęśliwców znajduje się na stronie muzeum. Pozostaje mieć nadzieję, że rónież w przyszłym roku Noc Muzeów będzie równie udana.

MRJ