R E K L A M A


Zaproszenie na Festiwal Nauki

17 i 18 września w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa odbędzie się prawdziwe święto nauki. Piknik naukowy, wykłady popularnonaukowe, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór naukowy dla dorosłych. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Pomysł na Festiwal Nauki z prawdziwego zdarzenia zrodził się w roku 2015 i wtedy też impreza ta odbyła się po raz pierwszy. Festiwal Nauki to wydarzenie, które ma na celu promocję nauki i edukacji, zgodnie z misją przyświecającą jego inicjatorowi tj. Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu “Dolina Lotnicza”. Festiwal wpisuje się również w obchody jubileuszu 80-lecia istnienia firmy Pratt & Whitney Rzeszów, która wspólnie z Fundacją jest organizatorem wydarzenia.

„Od początku swego istnienia, Rzeszowska WSK a obecnie Pratt & Whitney Rzeszów, opierają się na pracownikach o najwyższych kwalifikacjach. Firma ciągle rozwija się, a stopień złożoności naszej produkcji pokazuje, że nasz apetyt na dobrze wykształconych ludzi będzie rósł. Wydarzenia popularyzujące naukę, są jednym z wielu działań, które ten apetyt pozwolą zaspokoić – powiedział Marek Darecki – Prezes Zarządu Pratt & Whitney Rzeszów”.
Jednym ze współorganizatorów tej największej imprezy popularnonaukowej w regionie został Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

„Bardzo się cieszę, że Festiwal Nauki zagości w G2A Arenie. Nasze Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego jest przygotowane właśnie na takie inicjatywy. Festiwal Nauki to doskonale przedsięwzięcie, bo zachęca do poznawania świata przez zabawę i doświadczenie. Uzdolnionej młodzieży nie brakuje o czym świadczy duża liczba studentów we wszystkich naszych uczelniach.Podkarpacie jako innowacyjne województwo skupione na swoich inteligentnych specjalizacjach chce budować świadomość wśród dzieci i młodzieży i inspirować do nauki szczególnie w kierunkach technicznych. Dlaczego? Bo nowoczesne i międzynarodowe firmy ulokowane na Podkarpaciu potrzebują wykwalifikowanych pracowników, stąd chcemy odpowiednio ukierunkować edukacje na Podkarpaciu”.
W gronie współorganizatorów znaleźli się również G2A Arena oraz Polska Agencja Kosmiczna. Ponadto wydarzenie objęte zostało patronatami honorowymi Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wydarzenie jest dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków przeznaczonych na upowszechnianie nauki.
Misja popularyzacji nauki

Główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki oraz pokazanie, że nawet dziedziny i zagadnienia, które dla “przeciętnej” osoby mogą wydawać się nieprzystępne lub odległe, można przedstawić w zrozumiałej i interesującej formie. Festiwal ma celu pokazanie, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim co nas otacza i można doskonale się nią bawić odkrywając jej tajemnice. Inicjatorzy wydarzenia chcą do tego przekonać przede wszystkim dzieci i młodzież, ale liczą również, że dzięki tej inicjatywie uda się zwiększyć świadomość naukową dorosłych. Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba podkreśla potrzebę promocji nauki i edukacji: „Festiwal Nauki, ale także inne działania prowadzone w ramach naszych projektów, takich jak chociażby Politechnika Dziecięca, kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że dla wielu z nich będzie to inspiracja do odkrywania pasjonującego świata nauki, do wybrania dobrej ścieżki edukacji i kariery, która zapewni im dobry start w dorosłe życie. Jednak liczymy też, że cześć dorosłych, rodzice czy dziadkowie odkryją w sobie, być może na nowo, pasję i będą dalej edukować i zachęcać do nauki swoje dzieci czy wnuki. Chcemy pokazać, że nauka może doskonale bawić i pasjonować bez względu na wiek.”
Dwa dni naukowej zabawy

Festiwal Nauki potrwa dwa dni, z których każdy skierowany jest do konkretnej grupy – na 17 września organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych spędzeniem niedzieli w kreatywny i ciekawy sposób. W programie znajdują się interesujące wykłady i pokazy popularnonaukowe oraz strefa pikniku naukowego. Skąd biorą się kolory, czy świetliki potrzebują prądu żeby świecić, dlaczego samolot lata to tylko niektóre pytania na które odpowiadać będą zaproszeni goście. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć roboty, drony, łaziki marsjańskie, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. Strefa eksponatów naukowych oraz eksperymenty chemiczne i fizyczne, symulatory lotu, łamigłówki matematyczne zapewnią naukową rozrywkę, zarówno małym, jak i dużym. Co więcej jednym z gości festiwalu będzie robot EuGenius, który chętnie porozmawia z uczestnikami lub zrobi sobie wspólne selfie. O dobrą naukową zabawę uczestników będą dbać także science buskerz. Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz dorigami to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników.

Podczas Festiwalu Nauki przez cały czas dla odwiedzających dostępne będą dwie wystawy interaktywne o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień można spotkać w centrach nauki w Polsce i na świecie. Pierwszy dzień festiwalu zakończy wydarzenie zorganizowane wyłącznie dla dorosłych czyli Wieczór z nauką 18+. W planie wieczoru dwa ciekawe wykłady przedstawiające naukowe spojrzenie na zagrożenia współczesnego świata. W przerwach między wykładami odbędą się pokazy kuchni molekularnej, a oprócz tego na wyłączność dla uczestników wieczoru będą dostępne dwie wystawy interaktywne. Na Wieczór z nauką 18+ obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.
W trakcie festiwalu oprócz naukowych stanowisk będzie można skorzystać ze strefy gastronomicznej i zjeść ciepły posiłek.

18 września to dzień skierowany do szkół i nauczycieli, a także innych osób związanych z edukacją. Podczas tego dnia poza atrakcjami, które będzie można zobaczyć w pierwszym dniu festiwalu, odbędzie się ogólnopolska konferencja “Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” organizowana pod patronatami honorowymi Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Organizatorami konferencji odbywającej się w ramach festiwalu Nauki są SGPPL „Dolina Lotnicza” oraz Kuratorium Oświaty. Podczas spotkania poruszone zostanie zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym. Konferencja będzie doskonałą okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami przemysłu i systemu edukacji.
Dodatkowo w trakcie całego festiwalu odbywać się będą wykłady i pokazy związane z robotyką i technologią kosmiczną, połączone z prezentacjami nowoczesnych, zaawansowanych robotów w ramach Rover Challenge Workshop.
Festiwal Nauki to gwarancja doskonałej naukowej przygody bez względu na wiek.

Więcej o festiwalu na stronie www.dolina-wiedzy.pl/festiwal/