R E K L A M A


Zmarła Bronisława Betlej

 W piątek 10 marca 2017, w wieku 88 lat, zmarła Bronisława Betlej, poetka, prozaik, autorka bajek dla dzieci.

    Jako poetka Bronisława Betlej debiutowała w 1963 roku na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Debiut książkowy Bronisławy Betlej to tomik poezji „Przeciw światu” wydany w 1989 roku. Napisała ponad 26 tysięcy wierszy.

Urodziła się 26 sierpnia 1928 w Dominikowicach koło Gorlic. Była łączniczką Armii Krajowej w stopniu porucznika. Od 1950 mieszkała i tworzyła w Jedliczu. Była członkiem Związku Literatów Polskich, Warszawskiego Klubu Pisarzy i wielu innych organizacji literackich na całym świecie, związków i stowarzyszeń. Szczodrze i słusznie nagradzana. Była Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Jedlicze (1999). Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalność literacką (1997) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003). Zasłużona dla Kultury Polskiej (2007). Z tytułem „Kobieta Roku w Literaturze na świecie” przyznawanym przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge (1993/1994)…

Jako poetka debiutowała 15 grudnia 1963 roku na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Jej pierwszy tomik poezji „Przeciw światu” wydano w 1989. Napisała tysiące wierszy. Są starannie wydane w treściowo dobranych zbiorach.

W 2010 ukazał się tomik wierszy o Jaśle – „Na kanwie wspomnień”. Nakład wyczerpany, więc zajrzyjmy tu, kiedy z nostalgią kartkuję:
…. ………
„zniszczone – od nowa piękne –
w siłę urasta – niech Ten, który
tu żyje nie zapomina –
jak cenna jest wolność –”

…. …
Znam takie wiersze Bronisławy Betlej, które nie dadzą się zastąpić przez twórczość innego poety. Przeżycia z nimi związane też są nie do zastąpienia.

Bliższe poznanie poetki spotęgowało to wrażenie. Wtedy, gdy przyjechała do Jasła na konkurs literacki połączony z Jej spotkaniem autorskim nie wiedziałem jeszcze, że dla Pani Bronisławy „Jasło – moje miasto”, jak tytułuje jeden ze swoich wierszy, to miejsce w połowie drogi pomiędzy rodzinnymi Dominikowicach, gdzie się urodziła, a Jedliczem, gdzie osiadła na stałe.

„Są miejsca wypisane
w kronice serca na zawsze -„
wyznaje w wierszu o Jaśle, gdzie w Zakładzie Energetycznym, wyłącznie tamże, całe swoje pracowite życie spędził Jej ukochany mąż, również Bronisław. Tu w Jaśle założył rodzinę i osiedlił się jeden z synów autorki.
„Tym droższe i milsze bo się
Go historia uczepiła twarda -”
dodaje w strofach innego wiersza o mieście.
Mam ich wiele poukładanych w tematycznych tomikach, wydanych starannie przez renomowane oficyny. Każdy z osobistą dedykacją, swoistym komentarzem.

Uzupełnieniem tego księgozbiorku są listy z rymowankami dosłanymi na moje imieniny, bądź coroczne święta. Jakże akuratna jest w tym zbiorze ta książeczka o Jaśle – także moim mieście. Wzrusza pospołu z nostalgiczną nutką o patriotycznej, taką jak „ Moc wspomnień”
„Wspomnienia są jak lenno
przekazywane pokoleniom-”
uzmysławia autorka czytelnikowi.
W tej części memento wykrzykują potomnym zarówno tytuły, całe strofy, jak i pauzy pomiędzy wierszami – wymownie milczące.
„Nie rzucim ziemi – ani wiary –
Tak nam dopomóż Bóg …”

Pierwsze, wspólne z autorką czytanie tak skomponowanego zbioru było sposobnością do spotkania w domu poetki – na wzgórzu – przy ulicy Jaśminowej w Jedliczu. Dla ducha – te wiersze! Dla ciała przepyszny kurczak z jabłkiem! Dla oka – lipa moja rówieśnica, rzucająca błogi cień wokół domu Rodziny Betlejów, wtopiona w pejzaż malowniczego krajobrazu.
W październiku 2016 półkę z dziełami Bronisławy Betlej wzbogaciła jej 55 publikacja – opasły tom „Smak czarnego chleba” – licząca 621 stron, bogato ilustrowana biografia.

Pogrzeb Świętej Pamięci Bronisławy Betlej odbędzie się 14 marca 2017 o godzinie 15.00 w Kościele Parafialnym i na cmentarzu w Jedliczu.

Panie – pozwól u Twojego Tronu – trubadurem
zostać – Ty, który pamiętasz-modlitwą wspomóż…

Zbigniew Dranka