R E K L A M A


Muzeum Regionalne zaprasza na wernisaż Marty Wachel

Muzeum Regionalne w Jaśle zaprasza na wernisaż Marty Wachel,  który odbędzie się 27 stycznia 2023 r., o godz. 17:00 w Muzeum, przy ul. Kadyiego 11. Marta Wachel, jaślanka z zamieszkania, prywatnie mama dwójki dzieci, zawodowo pielęgniarka, obecnie dyspozytor medyczny.

Swoją artystyczną przygodę z BATIKIEM zaczęła w 2013 r. za sprawą warsztatów organizowanych w Jasielskim Domu Kultury.Miłość do tej wyjątkowej, trudnej i czasochłonnej techniki zaowocowała już osiągnięciami. Jednym z pierwszych sukcesów było zajęcie I miejsca na Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej i Ludowej organizowanym przez Jasielski Dom kultury. Na konkursie tym artystka zaprezentowała barwne i poruszające prace przedstawiające m.in. postać Madonny z dzieciątkiem a także sikorki, bociany, motyle, sowę, złote kłosy i winne grona. Większość konkursowych batików zakupiło Muzeum Regionalne w Jaśle im. dr. S. Kadyiego, w którego posiadaniu jest obecnie osiem niezwykłych prac artystki.

Od tamtej pory artystka cyklicznie uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez Panią Annę Brożynę w Jasielskim Domu Kultury, które, jak sama mówi, przynoszą jej wielką radość i pozwalają na dalszy rozwój twórczy.

W  2022 roku za pracę przedstawiającą „Słoneczniki” artystka zajęła III miejsce w prestiżowym, wojewódzkim konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej w Głogowie Małopolskim.

W tym samym roku w Konkursie Bożonarodzeniowym Muzeum Regionalnego im. dr. S. Kadyiego w Jaśle, zdobyła I miejsce za batik przedstawiający Mikołaja, wyrażający symbolicznie legendę związaną z postacią świętego.

Szczególnie bliska jest artystce tematyka ludowa, którą pomiędzy motywami sakralnymi i przyrodniczymi będzie można zobaczyć na prezentowanej ekspozycji.

Technika BATIKU, którą posługuje się Pani Marta, jest starą metodą zdobniczą popularną w krajach azjatyckich, gdzie głównie wykorzystywana była w zdobieniu tkanin odzieżowych.

W polskich realiach kojarzyć się może z tradycyjnym zdobieniem /pisaniem/ wielkanocnych pisanek przy użyciu wosku, ze względu na podobieństwo metody barwienia od kolorów najjaśniejszych do najciemniejszych.

Technika batiku polega na nakładaniu na tkaninę wosku i farbowaniu w kąpieli roztworu barwiącego części nim nie pokrytych. Metoda ta wymaga skupienia, uwagi i cierpliwości, ponieważ za każdym razem barwioną tkaninę trzeba dokładnie wysuszyć.

Metody tworzenia za pomocą wosku, pozwalają na uzyskanie niezwykłych efektów, stąd batik szybko stał się formą wyrazu artystycznego.

Jako zaletę tej formy sztuki uważa się brak możliwości jej absolutnej kontroli. Nie ma bowiem możliwości oszacowania stopnia wnikania farby w tkaninę, zaciekania i podsiąkania pod wosk, który często ulega uszkodzeniu i wykruszeniu w trakcie farbowania.

Artyści uprawiający tą sztukę, szczególnie miłują to niedopowiedzenie i finalnie zaskakujący efekt swojej pracy, również Pani Marta przyznaje, że najbardziej lubi końcowy moment po ostatecznym wysuszeniu pracy, będący zawsze wielką niespodzianką przynoszącą wiele pozytywnych emocji. Dlatego właściwie z każdym batikiem wiąże się osobna historia nawiązująca do inspiracji jego powstania, czy często niespodziewanego finalnego wyglądu pracy.  

Jeśli chcecie Państwo posłuchać tych opowieści i spotkać się z pełną ciepła twórczynią tychże prac, zapraszamy 27 stycznia na godz. 17:00 do Muzeum przy ul. Kadyiego 11.

Wystawa czynna od 27 stycznia do 31 marca 2023 r.

ZAPRASZAMY !!!!!!

Muzeum Regionalne w Jaśle