R E K L A M A


Fotograficzna czułość. Wystawa w JDK

„Więcej czułości” to tytuł wystawy fotografii Bogusławy Treli, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 23 listopada br. o godz. 17.00 w Sali offowej Jasielskiego Domu Kultury odbędzie się wernisaż z udziałem artystki. Wystawa zrealizowana została dzięki stypendium twórczemu Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Urodzona w 1983 roku Bogusława Trela studiowała Sztukę Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w latach 2009-2014 oraz Etnologię z Antropologią Kultury na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie w swojej twórczości skupia się na dokumencie fotograficznym: ludzi, przyrody, obiektów sakralnych. Analogowe, czarno-białe zdjęcia charakteryzuje subtelność i prostota. Na swoim koncie ma wiele wystaw, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, m.in. w Budapeszcie i Londynie.Wystawa „Więcej czułości” to, zdaniem Kamili Bondar, prezes zarządu Fundacja Sztuki Polskiej ING, czujące ciała, zmysłowa ziemia, gest, na który odpowiada szmer wody, gałąź która przytula. To poetyckie obrazy pełne międzygatunkowej czułości. W obrazach Treli przyroda nabiera „ludzkich” cech – drzewa zyskują głos, a chmury wzniosłość. Artystka zrównuje ludzkie i nie-ludzkie.

Wszystko co fotografuje, traktuje z czułością, tak że nie tylko osoby, ale też zwierzęta i miejsca zdają się tworzyć jej rodzinę”.

W 2021 ekspozycja została zaprezentowana podczas TIFF Festiwalu we Wrocławiu na wystawie „Ludzki odruch, pieskie życie”, a w tym roku rozbudowano ją dzięki stypendium twórczemu dla artystów Marszałka Województwa Podkarpackiego.

jdk