R E K L A M A


KK-T JDK i PTTK zapraszają na ścieżki Pogórza Rożnowskiego

Wycieczkę „Malowniczymi ścieżkami Pogórza Rożnowskiego” pod przewodnictwem Tomasza Wrony, organizują wspólnie – w niedzielę, 5 czerwca br. – Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział Jasło.

Pogórze Rożnowskie stanowi część Pogórza Karpackiego. Jest to urokliwy zakątek rozciągający się pomiędzy Dunajcem a rzeka Białą. Sąsiaduje z Beskidem Niskim, Pogórzem Ciężkowickim i Pogórzem Wiśnickim. Charakteryzuje się mnóstwem malowniczych wzniesień rozczłonkowanych przez doliny potoków zasilających te dwie rzeki oraz fantazyjnymi formami skalnymi.W ten ciekawy, nieodległy od Jasła zakątek Polski miłośników zwiedzania ojczyzny zapraszają KK-T JDK i jasielskie PTTK. Około 15-kilometrowa, 5-godzinna trasa dla średnio zaawansowanych piechurów poprowadzi z Pławnej przez Bruśnik, Bukowiec, Jamną, Siekierczynę do Jastrzębiej.

Pławna – miejscowość w dolinie rzeki Białej, której atrakcją jest Diable Boisko (360 m n.p.m.). Jest to fantastycznie wykształcona forma skalna, która sprawia wrażenie wrót, uznana w 2004 roku za pomnik przyrody.

Bruśnik – wieś, w której na wzniesieniu Styrki (420 m n.p.m.) znajduje się 23-metrowa, turystyczna wieża widokowa.

Bukowiec – miejscowość w centralnej części Pogórza Rożnowskiego w dużej części porośnięta lasem, znana z rezerwatu „Diable Skały” (zespół skałek z piaskowca ciężkowickiego o ciekawych formach baszt, murów i grzybów).

Jamna (530 m n.p.m.) – szczyt w centralnej części Pogórza Rożnowskiego na którym stoi kościół Matki Bożej Niezawodnej Nadziei; miejsce historyczne związane z II wojną światową, węzeł szlaków turystycznych.

Siekierczyna – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice, w której – w lesie – można obejrzeć trzy ostańce zwane Wieprzek, będące pomnikiem przyrody, zbudowane z piaskowca ciężkowickiego.

Jastrzębia – miejscowość, w której znajduje się m.in. Muzeum Etnograficzne „Graciarnia”, ze zbiorami eksponatów związanych z dawnym życiem mieszkańców Pogórza Ciężkowickiego.

Koszt wycieczki: 80 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Honorowi Dawcy Krwi – 70 zł).

Termin: 5 czerwca (niedziela); wyjazd sprzed budynku JDK godz. 8.00, powrót około 21.00.

Program wycieczki uwzględnia ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Zgłoszenia wraz z wpłatą: PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 – 17.00).

Informacje w JDK: tel. 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników lub innych przyczyn od niego niezależnych.

jdk