R E K L A M A


Trwa kampania przeciw pijanym kierowcom

Na terenie Jasła, w okresie wakacji, realizowana będzie ogólnopolska kampania przeciw pijanym kierowcom. Ma ona uczulić na problem nietrzeźwości na drogach, który od lat pozostaje jednym z głównych powodów wypadków drogowych.

W Jaśle kampania realizowana jest we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz z Komendą Powiatową Policji w Jaśle, a sfinansowana została ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Ulotki i pakiety informacyjne będą wręczane kierowcom podczas kontroli pojazdów, trafią również do szkół nauki jazdy znajdujących się na terenie miasta.Według badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35% Polaków jest świadkami prowadzenia samochodu przez nietrzeźwych kierowców. Rzadko jednak podejmują interwencje wobec nietrzeźwych za kierownicą, tłumaczą to obawą przed oskarżeniem o donosicielstwo, niechęcią do wtrącania się w „nie swoje sprawy”, czy lękiem przed zemstą. Tylko w 2020 r. doszło do 2 540 wypadków z winy nietrzeźwych kierujących. Zginęło w nich 327 osób, a 2 723 zostało rannych.

Jak powstrzymać pijanego kierowcę?

• Gdy odnosisz wrażenie, że kierujący jest pod wpływem alkoholu – nie wahaj się i zawiadom policję – numer alarmowy 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor). Nie musisz się przedstawiać, funkcjonariusze podejmą interwencję nawet po anonimowym zgłoszeniu.
• Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz podążać za samochodem, którego kierowcę podejrzewasz o nietrzeźwość, jednak nie podejmuj nadmiernego ryzyka (nie ścigaj uciekającego pojazdu, nie próbuj zajeżdżać mu drogi itp.)
• Prawo zezwala każdemu na ujęcie pijanego kierowcy złapanego na gorącym uczynku – to tzw. zatrzymanie obywatelskie. Możesz np. wyjąć kluczyki ze stacyjki. Nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Nie podejmuj interwencji, jeżeli osoba pod wpływem alkoholu jest od Ciebie silniejsza.

Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.

Urząd Miasta w Jaśle